Dünya haritası aslında her yerde var ve o kadar çok ki, bu aşinalık bizi düşünmekten uzaklaştırıyor, gerçekten düşünmüyoruz.

Ekonomist Max Roser, dünya haritasına olan bu aşinalıkların küresel meseleleri anlamada kayıtsızlığa yol açabileceğini savunuyor. Sonuçta, tipik dünya haritası bize ülkelerin ve kıtaların temel coğrafyasını gösterir, ancak insanların yaşadığı yerlere dair hiçbir bilgi vermez!

Standart dünya haritasına güvenmenin zorluklarını aşmak için Roser bunun yerine 2018 nüfus rakamına dayalı bir nüfus kartogramı yaptı.

Nüfus grafiği nedir?

Bir kartogram, istatistiksel bilginin şematik formda gösterildiği bir görselleştirmedir. Bu durumda, haritadaki her bir karenin bir ülke nüfusunda 500.000 kişiyi temsil ettiği bir nüfus kartografıdır.

Toplamda, gezegendeki toplam 7.633 milyar insanı temsil eden 15.226 kare var.

Dev arazi kitleleri olan fakat küçük akraba toplulukları ülkeler bu türden haritalarda çok daha küçük görünmektedir. Bu arada, küçük bir ülke daha büyük bir alana yayılıyor, çünkü daha küçük bir bölgede yaşayan büyük bir nüfusu var.

Courtesy of: Visual Capitalist

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Volkan Miyanyedi
Minimalistim. Basit ve sade olan herşeyini seviyorum. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni'yim. Evliyim ve Can adından bir çocuğum var. Öğrenmeyi ve paylaşmayı seviyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir