Bir önceki yazımda yazmaya vakit bulamadığımdan dem vurmuştum. Yazmaktan bahsetmişken yazarlardan ve kitaplardan bahsetmeden olmaz. Tabii öncelikle sesli kitap uygulaması storytel’in desteklediği bir çalışmayı anlatayım. Başka bir zaman storytel’in uygulamasından bahsetmek istiyorum ama şimdi esas konumuz bir podcast yayını. Bu arada podcast’in Türkçe anlamını bilmiyorum. 

Bir önceki yazımda yazmaya vakit bulamadığımdan dem vurmuştum. Yazmaktan bahsetmişken yazarlardan ve kitaplardan bahsetmeden olmaz. Tabii öncelikle sesli kitap uygulaması storytel'in desteklediği bir çalışmayı anlatayım. Başka bir zaman storytel'in uygulamasından bahsetmek istiyorum ama şimdi esas konumuz bir podcast yayını. Bu arada podcast’in Türkçe anlamını bilmiyorum. 

Neyse, Apple Podcast'ler arasında bir gezinti yapmaya başladım.  İlginç bir şey bulursam dinlerim diye umuyordum. Tesadüfen İlk Sayfası adında bir podcast'e denk geldim. Üstelik Türkçe. Hemen Oynat düğmesine bastım. 

Biraz daha araştırınca web sitesini buldum. Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu her bölümde bir yazarı ağırlıyor, bir nevi yazı atölyesi. İlk sezon 24 bölüm. İlk bölümde Ahmet Ümit var. Çok keyifli bir sohbetti. Özellikle yazmayı ve tabii okumayı da seven arkadaşlar, dinlemelisiniz. 

Ahmet Ümit'in en dikkatimi çeken özelliği araştırmaya meraklı, öğrenmeyi seven bir insan olması. Zaten yazmayı benim için de etkileyici ve heyecanlı kılan şey, yazarken öğrenmek. Bunu başaran ve sistematik çalışan yazarlar başarılı oluyor. O da zaten yazmaya başlamadan önce kurgu aşamasının neredeyse bir yılı bulduğunu söylüyor.. İşin entellektüel yanı da bu. Zevkli ve heyecanlı bir uğraş. 

Açıkçası polisiye kitaplar hiçbir türe benzemiyor. Toplumsal konulara değiniyorlar, bu nedenle çok önemli edebiyat ürünleri. Aynı zamanda belli bir mantıksal yapı içinde olmak zorundalar. Bu da araştırmayı, düşünmeyi, ince eleyip sıkı dokumayı gerektiriyor. Bu nedenle belki en keyifli okumalar ve popüler kitaplar polisiyeler arasından çıkıyor.

Ahmet Ümit'i dinlerken, söylediklerinden şunu çıkarıyorum; ayrıntılara giriyor, sehirden ve şehrin ruhundan, tarihinden bahsederek okurun ilgisini çekiyor.  Polisiyeden çok macera yazarı olarak görülse de aklıma Dan Brown geliyor, benzerlikler kuruyorum.

Bu podcast'i sevdim. Bölümleri dinledikçe paylaşmayı düşünüyorum.

Son olarak Ahmet Ümit'in söylediği şu sözler çok önemli ve iddialı; arada kaynamasın: 

"Mümkün değil, bir katilin kendini saklaması mümkün değil. Eğer polis, çözmek isterse %100 çözer."


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Volkan Miyanyedi
Minimalistim. Basit ve sade olan herşeyini seviyorum. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni'yim. Evliyim ve Can adından bir çocuğum var. Öğrenmeyi ve paylaşmayı seviyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı