Roman Sanatı bugün de Anglo-Amerikan roman eleştirisinin temel taşlarından biri olmaya devam ediyor. Bunun başlıca nedeni, kendisi de çok iyi bir roman yazarı olan Forster’ın konusunu son derece geniş bir bilgi birikimi ve ince bir duyarlıkla ele alması, kesin kural ve yargılardan uzak, ama okuru düşünmeye yönelten, onun önünde yeni ufuklar açan birtakım aydınlatıcı görüşler ileri sürüyor olmasıdır sanırım.

Öte yandan, Forster’ın baştan sona elden bırakmadığı sağduyulu, alçakgönüllü, insancıl ve esnek tutum, zaman zaman yazarın kendi kendisini de alaya almaktan geri kalmayan ince bir mizah duygusuyla birleşince, kitabına zevkle okunan bir roman havası veriyor. İşte belki de bu yüzden başka bir eleştirmen, “Eğer bir öğrenci, roman hakkında tek bir kitap okuyacaksa, ben ona E.M.Forster’ın parlak görüşlerle dolu olan Roman Sanatı’nı salık veririm” diyor.

Ünal AYTÜR
(Çevirmenin önsözünden)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Volkan Miyanyedi
Minimalistim. Basit ve sade olan herşeyini seviyorum. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni'yim. Evliyim ve Can adından bir çocuğum var. Öğrenmeyi ve paylaşmayı seviyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir