1999 yılında Onur Özdemir ve Özdemir Dereli tarafından Ankara’ da kuruldu. Daha sonra davula Çağrı Küçükyıldız’ın geçmesiyle ilk bestelerini yaptı. 2000 yılında Cenker Kökten’in gruba katılımıyla davulcu değişikliğine giden Sakin, Emre Yıldız’ın katılımıyla çalışmalara başladı. İlk olarak Boğaziçi Üniversitesi Taşoda Stüdyosu’nda provalara başladı. Aynı üniversitenin bahar şenliklerinde verdikleri ilk konser ile ilk sahne deneyimini yaşadı. 2001 yılı başlarında Emre Yıldız’ın ayrılmasıyla grup üç kişi kaldı. Aynı yılın yaz aylarında Soner Özışık gruba katıldı. Böylece Sakin son durum kadrosuna kavuşmuş oldu.

Sakin 2002 yılındaki Taşkışla Şenliklerinde ve Taşoda Konserlerinde sahne aldı. 2003 Ağustos ayında Fethiye’de düzenlenen Kayafest’e katıldı. Bir yandan da grup, beste çalışmalarına devam ederek ilk demosunu hazırladı. 2004 yılında, İstanbul’un Babylon ve Manhattan gibi önemli sahnelerinde konser verdi. Beyoğlu Tünel Sanat ve Barışarock festivallerinde de dinleyicilerle buluştu. 2005 yılında tekrar beste ve demo çalışmalarına yoğunlaşan grup ikinci demo albümünü kaydetti. Myspace’e koydukları şarkıları ile büyük beğeni kazanan Sakin, prodüktör Volkan Gürkan’ nın dikkatini çekti. 2006 yılı Sakin’in daha geniş kitleler tarafından duyulmaya başlandığı yıl oldu. Bu yıl boyunca grup beste yazarlığını daha da geliştirdi ve repetuarını artırdı, verilen konser sayısı arttı. İstanbul’da Peyote ve Balans’ta gerçekleşen konserlerin yanında Ankara ve Eskişehir’de de konserler verdi.

2007 yılında Rolling Stone dergisi tarafından ‘Gelecek Vaat Eden 10 Yerli Grup’ arasında gösterildi. Yine Dream TV tarafından En İyi Yeni Grup ödülüne aday olarak anketlerde yer aldı. İlk büyük festival performansını MTV Türkiye’ nin canlı yayınladığı Radar Live festivalinin ana sahnesinde 1 Temmuz günü sergiledi. Ağustos ayında Zeytinli Rock Festivali ve Converse All Stars 2007 Festivali’nde yer alan, ayrıca Mor ve Ötesi’ nin ön grubu olarak bir Ege Turnesi’ne çıkan Sakin, albüm alt yapısını oluşturmayı başardı.

Volkan Gürkan tarafından kaydedilen, Londra’da Louis Read tarafından mikslenen Sakin’in ilk albümü “Hayat” Rakun Müzik etiketi ile çıktı.

11 parçanın yer aldığı albüm Hayat tüm şarkılarının söz ve besteleri Sakin’e ait olmakla beraber kayıtlarda gruba Kerem Kabadayı eşlik etti. Bu albümden 6 şarkıya klip çeken grup özellikle Denek Hayatım parçasıyla büyük beğeni topladı. 2011 yılında vizyona giren Bizim Büyük Çaresizliğimiz filminin müziklerini hazırladı. Aynı yıl Şubat ayında verdikleri konserin ardından müzikal faaliyetlerine son verdi.

Vikipedi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Volkan Miyanyedi
Minimalistim. Basit ve sade olan herşeyini seviyorum. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni'yim. Evliyim ve Can adından bir çocuğum var. Öğrenmeyi ve paylaşmayı seviyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir