0
1 Paylaşım

Heyecanla beklediğim gün geldi. Netflix 20 Aralık’ta The Witcher’ı yayımladı. Yaklaşık dört beş yıldır kitaptan haberim vardı ama oyunla ilgili hiçbir bilgim yoktu. Sonuçta ne kitabını okudum ne de oyununu oynadım. Zaten Taht Oyunları varken ister istemez başka ve yeni bir heyecan dalgasına kapılmak benim için zor olurdu. Tabii bu süreçte filmininin yapılacağını öğrendim. Sinema filmi olacağını düşünüyordum ve bir dizi halinde yayımlandı. Taht Oyunları da beklentilerin altında kötü bir sezonla bitince, söylenenlere bakarak fantastik bir dünyada geçeceğini beklediğimden, oluşan boşluğu dolduracağına inanıyordum.

Andrzej Sapkowski’nin çok satan kitap serisinden uyarlanan dizinin senaryosu Lauren Schmidt Hissrich tarafından yazılmış. Yönetmenler bölümden bölüme değişiyor. Henry Cavill, Rivyalı Gerart rolünde bence gayet başarılı.

Cuma akşamı ilk bölümü izledim. Ne yazık ki The Witcher beni içine çekmekte çok yetersiz kaldı. Yine de farklı ve çok daha karanlık bir dünya olmasına rağmen gerilmeden uyum sağlamaya başladım.

Benzetme yapılırken Taht Oyunları ve Yüzüklerin Efendisi gibi filmlerin adının geçmesi bir şekilde heyecana neden olsa da bu benzetmeler oluşan olumlu önyargının ilk bölümde yıkılmasına neden oluyor. Bence tamamen reklam taktiği ya da şehir efsanesi etkisi yaratıyor çünkü çok zayıf bir kurgu ile başladı. Beklentimi karşılamadı. Bu durum şişirilmiş bir balon algısı oluşturdu.

Yine de izlemeye devam edeceğim. Yeni şeyler öğrendikçe ve bu dünyaya girdikçe yorumumda değişiklik olabilir ama ilk bölüm için yorumum belli. Kötü başladı. Sonrakiler için bir şey diyemeyeceğim.

Netflix çok daha iyisini yapabilirdi; keşke hedef kitlesi oyunu oynayanlar ve kitabı okuyanlar olmasaydı.

Bu dizi için özetle söyleyebileceğim tek şey ehvenişer olduğu. Birkaç kötüden en az kötü olan ya da kötünün iyisi. Rivyalı Gerart olsaydı şöyle derdi: Çok kötü, kötü ya da az kötü yoktur. Kötü kötüdür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım
Volkan Miyanyedi
Minimalistim. Basit ve sade olan herşeyini seviyorum. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni'yim. Evliyim ve Can adından bir çocuğum var. Öğrenmeyi ve paylaşmayı seviyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir